Category
CZ

VILA S TAJEMNOU ZAHRADOU

Rodina našeho dlouhodobého klienta se postupem času rozrůstala, a tak jednou prostě nastal čas pro stěhování do něčeho většího a volba padla na dům. Přesněji řečeno na tuto krásnou tradicionalistickou vilu ze třicátých let v dnes již historické části pražských Košíř.

Třípatrová vila je součástí dvojdomu, který jako jeden z mnoha utrpěl za minulého režimu necitlivým dělením na menší bytové jednotky a v době před rekonstrukcí byla tato polovina několik let prázdná a neutěšeně chátrala.

A protože my se specializujeme právě na takové projekty, u kterých máme možnost zachovat a vyzdvihnout hodnotnou původní architekturu a vnést do ní moderní prvky, tak jsme se na tuto práci vyloženě těšili.

Dům zoufale potřeboval opravdu komplexní rekonstrukci od suterénu po střechu a to včetně revitalizace zanedbané zahrady s jezírkem a plotů. A dočkal se jí. Kromě špatného technického stavu budovy bylo nutné upravit i vnitřní dispozice tak, aby lépe vyhovovaly budoucím obyvatelům domu a vznikly tak dva velké samostatné byty, přístupné společným schodištěm. Jeden v přízemí a patře, druhý v podkroví.

Velkou pozornost jsme věnovali nové podobě fasády a střechy, tak, abychom zvětšením části oken a vestavbou podkroví stále drželi původní ráz okolní zástavby. To platilo i pro nový plot, který je v podstatě kopií svého předchůdce.

Mnoho originálních prvků v interiéru se nezachovalo a z toho, co zbylo, šlo máloco úspěšně repasovat, takže na historický odkaz navazuje například volba klasických dubových parket do stromečku, protože původní podlahy se bohužel nepodařilo zachránit.

Proto je i interiér zařízen relativně střídmě, v jednoduchých a ověřených barevných kombinacích s občasnými výraznějšími akcenty v podobě uměleckých předmětů nebo zajímavých koberců.

Díky novým francouzským oknům jsou všechny obytné místnosti krásně světlé, takže by vlastně byla škoda zaplnit je zbytečným nábytkem a rušit si výhled na zahradu. Ta má díky vzrostlým stromům, kaskádovitému rázu a obnovenému jezírku úžasnou a trochu tajemnou atmosféru. Ale posezení ve stínu pod stromy a užívání si klidného odpoledne se určitě rychle stane oblíbenou kratochvílí celé rodiny.